Co je apiterapie
Apiterapie je přírodní procedura pomocí včel a jejich produktů. Možností je mnoho od užívání včelích produktů, přes vpichy žihadlem, medové masáže, až po dýchání včelího vzduchu a pobyt v bio poli včelstva.
Historie léčení včelami
Toto využívání přírodní síly včel není pro lidstvo nové. Z historický záznamů je známo, že ve 12. století byla Karlu Velikému léčena dna včelím jedem, v 17. století zase včelími vpichy léčili revmatismus Ivana Hrozného. Obecně lze říci, že apiterapie je nejmocnější a nejstarší přírodní procedura. Nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky, fyzikální nebo chirurgické. Apirapie může být použita jako prevence konkrétních problémů nebo jako relaxační procedura.
Zakladatelem moderní apiterapie byl Dr. Philipp Terč. Narodil se v Prapořišti na Domažlicku jako syn německého otce a české matky roku 1844 a ve Vídni vystudoval medicínu. Testoval včelí bodnutí jako terapeutickou metodu – úspěšnost dosáhla 82 % z 660 pacientů. V současnosti neexistuje vědecký důkaz nebo studie potvrzující účinnost této terapeutické metody. Přesto celosvětově přibývá příznivců této metody a apiterapeutických center.
Dýchání včelího nebo úlového vzduchu je prozatím v České republice v počátcích. Ovšem jsou zaznamenány kladné ohlasy od nemocných a to především v zahraničí, kde se tato metoda používá už několik desítek let. V ČR je naše centrum jedno z mála, které bylo vybudováno a nabízí své služby veřejnosti.
Včelí/úlový vzduch
Jedná se o výpary z úlu, které jsou směsicí odpařených látek z medu, propolisu, larev, pylu, mateří kašičky, silic a dalších neznámých látek. Včelí vzduch se doporučuje i pro to, že vnitřní prostor úlu je sterilní. Včely totiž vše, co nového přijde (nebo je včelařem přidáno), ihned oblepí slabou vrstvou propolisu (který, jak již víme, má antibiotické a antibakteriální účinky) a veškeré nečistoty či uhynulé včelky, larvy, vajíčka, ihned z úlu odnesou. Apicetrum je řešeno tak, že prostor, ve kterém žijí včely a interiér jsou propojeny průduchy, kterými tento blahodárný vzduch proníká do místnosti ve které pobývají osoby, které vzduch vdechují. Ke kontaktu se včelami při pobytu v apicenru nedochází.
V jakých případech může apiterapie pomáhat
Úlový vzduch může sloužit jako prevence při bronchitidě, astmatu, alergiím, chronickým onemocnění plic, oslabení imunitního systému a náchylnosti k infekcím, při infekcích dýchacích cest, chronických bolestech hlavy a migrén, stresu a depresích. Při výše zmíněných problémech, se doporučuje 3/4 hodinová sezení v intervalech 2x až 3x týdně.
Poraďte se nejdříve se svým lékařem.
Vždy se ale poraďte se svým lékařem a v případě alergie na včelí produkty tuto proceduru určitě bez konzultace s lékařem nezačínejte.
Navštívit naše Apicentrum můžete každoročně od května do září.
Je nutné si nejdříve zakoupit vstupenku na našem e-shopu a poté domluvit termín rezervace. Rezervace je na dobu 60 min. a po tuto dobu je plně k dispozici k odpočinku a relaxaci jen pro vás :-)
Máte zájem o návštěvu Apicentra? Přejděte do našeho e-shopu a rovnou si objednejte vstupenku.