Sedím a dívám se na malý kámen připomínající tvarem i velikostí malé vejce, na jehož jedné straně je červená žíla ve tvaru srdce. Kámen má nenápadnou světlou lehce kropenatou barvou. Mám ho už léta a považuji ho za své soukromé bohatství, za svůj poklad. Při pohledu na tento kus kamene, který kdysi ležel na pláži vzdáleného moře, si uvědomuji, jak často zaměňujeme to, co má hodnotu, za to co žádnou hodnotu nemá. Často vidíme stromy a řekneme si, vždyť jsou to jenom stromy. Vidíme vodu a řekneme si, vždyť je to jenom voda. Když se rozhodujeme, kam vyrazíme strávit sobotní odpoledne, zvolíme místo, kde jsou lidi a zábava, kde se něco děje, protože prosedět odpoledne v lese na kameni nám přijde moc obyčejné. Vždyť je tam jenom ticho…

Nevím jak vy, ale já v tom tichu od kamenů slyším příběhy. Ten můj často mluví o jedné osobě. Stačí, abych ho vzala do ruky. Mluví o osobě, která se prochází po pláži, zvedá kamínek mezi vlnkami, dává ho do kapsy, pak do kufru a pak s ním letí letadlem. Pak cestuje autem a pak spolu sedíme a ta osoba mi ten kamínek dává. Je to jediný dárek, který mi přivezla ze své dovolené od moře. Možná tam bylo spousta jiných věcí, které by se daly koupit, ale ona mi přivezla kamínek z pláže.

A tak plynul čas. Ta osoba už dávno žije někde tam, kam zvedáme hlavu, když se díváme, jak mraky plynou a zakrývají slunce, ale ten kamínek tu zůstal a je pořád stejný. A já s ním znovu a znovu slyším ticho a v tom tichu příběhy o jedné osobě. O tom, jak se smála, jak plakala, jak sbírala kameny na pláži, aby je vozila těm, které měla ráda. Slyším příběh o tom, jak se věci ztrácí nebo rozbíjejí, jak lidé umírají, ale kameny zůstávají, naplněné moudrostí věků.

A tak vždycky když vidím jakýkoliv kámen nebo se ho dotýkám, připomíná mi to, co je pomíjivé a co je skutečné. Co nás připravuje o čas a co nám ten čas vrací. Miluji obyčejné kameny a miluju čas, kdy s nimi můžu být sama a v tichu. Pak začínají vyprávět příběhy, které jinak nejsou v hluku každodenního života slyšet.  Díky Bohu za všechny obyčejné kameny.

Martina průvodce Tichem